Opasni otpad ugrožava čepinska vodocrpilišta?
Pravna regulativa o pitanju zaštite vodocrpilišta je dobra, ali utvrđivanjem stanja na terenu zaključujemo kako se nitko ne pridržava slova zakona – istaknuli su predstavnici županijske organizacije Zelenih Hrvatske na jučerašnjoj konferenciji u Čepinu. ‘Ne postoji razvijeni sustav za praćenje i izmjenu podataka o gospodarenju kemikalijama i opasnim otpadom. Nitko ne zna gdje završava tisuće boca u kojima su bili opasni pesticidi i herbicidi, a izvjesno je da završe na odlagalištima, u spalionicama, ali i na divljim deponijima.
Ispiranjem tla kemikalije završavaju u podzemnim vodama, što je iznimno opasno. Sanacija ambalažnog otpada dobro je riješena i u okolišu više nema odbačenih boca, a sada treba osmisliti sličan pristup i u gospodarenju opasnim otpadom i motornim uljima’, kaže Ivica Bek, predsjednik županijske organizacije Zelenih Hrvatske.
Kako objašnjava Bek, prikupljanje boca pretvoreno je u unosan biznis, a ostvarena sredstva valjalo bi uložiti u sustav nadzora i saniranja opasnog otpada. Uključiti bi se, smatra Bek, trebali i predstavnici policije i komunalni redari kako bi se smanjile količine opasnog otpada u okolišu. Također je istaknuto kako velik teret okolišu stvaraju male ambalaže pa Zeleni Hrvatske predlažu uvođenje sustava poticaja na kupnju ulja, pesticida, herbicida i drugih opasnih kemikalija u velikim i povratnim spremnicima.
(Glas Slavonije)