Čepinskoj uljari prijeti isključenje struje i stečaj
Za IPK Tvornicu ulja Čepin ni nakon dva mjeseca, koliko već traje blokada žiro-računa koje su sredinom rujna blokirale poslovne banke zbog nepodmirenih kreditnih obveza od 52 milijuna kuna, ne nazire se ni početak rješenja problema. Isto tako još se ne nazire ni kraj skidanju ovrhe s Uljarinih poslovnih udjela za dug njezina vlasnika IPK Osijek d. d. iz 2001. godine prema nekadašnjoj tvrtki iz toga sustava – IPK TSH Osječanka, a koja je sada u vlasništvu Žita. Taj dug s kamatama sada već iznosi 60 milijuna kuna.
Dapače, za 214 radnika, koji inače sve to vrijeme rade bez plaće u tri smjene uslužnu doradu uljarica za druge tvrtke i koji su, vjerujući obećanjima relevantnih institucija da će riješiti njihove probleme, nekoliko puta već odgađali najavljene prosvjede na Markovom trgu u Zagrebu, stižu novi problemi.
Naime, IPK Tvornici ulja Čepin prijeti isključenje struje zbog neplaćenog duga prema HEP-u od 1,2 milijuna kuna, a prvi put se jučer spominjala i mogućnost otvaranja stečaja. Za jučerašnjeg posjeta Osijeku ministar poljoprivrede Petar Čobanković, kojemu je ponovno vraćen na stol slučaj čepinske uljare, izjavio je kako taj problem treba rješavati cjelovito. “Problem čepinske uljare vrlo je složen. S jedne je strane tu ovrha nad udjelima, a s druge blokirani žiro-računi. Želimo da se ti problemi riješe i uljara privatizira. Jedan od prijedloga je bio dokapitalizirati IPK Osijek d. d. unosom imovine – zemljišta i time vratiti dug, ali ne želimo da se na taj način eventualno naplati privatna tvrtka, a da nakon dokapitalizacije uljara ode u stečaj”, rekao je Čobanković.
Ministrove izjave da se sada traži cjelovito rješenje za uljaru, zatekle su sindikat PPDIV i radnike uljare. Kako je izjavio Šimo Orešković, područni povjerenik PPDIV-a, očito je da se priča o čepinskoj uljari vraća na početak te da će ipak u prosvjede, i to najverojatnije idući tjedan. Inače, skidanjem ovrhe što je bio preduvjet i za deblokadu žiro-računa i početak privatizacije, do sada su se bavili mnogi – Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatski fond za privatizaciju, Državno odvjetništvo, Ministarstvo financija, a sada je ponovno vraćeno ministru Čobankoviću.
Šimo Orešković kaže da su radnike jučer ogorčile najnovije vijesti te smatraju kako su izigrani jer su sve tvrtke iz nekadašnjeg sustava IPK Osijek d. d. rješavale svoje probleme na način da su sve dugove “navalile” na leđa IPK Tvornice ulja Čepin.
DUG HEP-u NEMA TKO PLATITI
Kako neslužbeno doznajemo, HEP je uljari poslao opomenu u kojoj stoji da dug za električnu energiju plate do 29. studenoga. Međutim taj dug nema tko platiti, kako kažu u sindikatu, jer su računi blokirani. Ne mogu ga platiti ni tvrtke za koje radnici čepinske uljare obavljaju uslugu jer se navodno boje da će poslije netko to osporavati zato što se u blokadi ne smije plaćati ništa osim duga zbog kojeg je tvrtka blokirana. Poučeni su takvim iskustvima navodno kad je Đakovština trebala u stečaj.
Glas Slavonije – Zdenka RUPČIĆ