Čepin – Priključak na kanalizaciju jeftiniji za čak 50 posto
Naknada za priključivanje na sekundarnu čepinsku kanalizaciju snižena je s, u proljeće određenih, 4.500 kuna na 2.500 kuna, odnosno 3.500 kuna za one koji prije nisu odvajali dio sredstava za kanalizaciju kroz samodoprinos. Tu su odluku krajem prošlog tjedna usvojili vijećnici na prijedlog načelnika općine Čepin, dr. Dražena Arnolda, i njegovih zamjenika Borisa Crnkovića i Ive Zrne.
– Vijećnici su uvažili opravdane razloge zbog kojih sam potaknuo sniženje participacije u sudjelovanju gradnje sekundarne kanalizacije. Osluškujući glas građana rukovodio sam se time da nam ne vrijedi kanalizacija ako se zbog visoke cijene na nju nitko ne može priključiti. No, valja imati razumijevanje i za trenutno stanje, pa smo uvažili i to da je vrijeme recesije i da građanima treba olakšati plaćanje naknade za priključak. Cilj nam je napokon izbaciti septičke jame i izbjeći mogućnosti zaraze i bolesti. Uložili smo na desetke milijuna kuna u kolektor, a i konačno je počelo ono što smo godinama čekali – kaže Arnold.
Zrno pojašnjava kako se na kanalizaciju može početi priključivati oko 800 kućanstava u Mjesnom odboru Vladimir Nazor, a zahtjev treba podnijeti čepinskom komunalnom poduzeću Urednost.
Osigurana je i dodatna pogodnost za stanovnike – plaćanje naknade na 24 rate. Predsjednik Općinskog vijeća Slavko Karačić navodi da naknada iznosi 2.500 kuna za objekte u MO Vladimir Nazor izgrađene do 1995. godine, a za sve ostale stambene objekte koji su izgrađeni poslije 1995. godine, kao i za sve stambene jedinice u mjesnim odborima naselja Čepin, utvrđuje se iznos naknade u iznosu od 3.500 kuna. Do sada je osigurano 25 milijuna kuna za sekundarnu kanalizaciju, koja će u cijelom Čepinu biti napravljena u šest etapa. Sljedeća faza kreće u Livani na proljeće, kaže Zrno.
PRIKLJUČAK DO 4.000 KUNA
Osim naknade, za spajanje na kanalizaciju potrebno je platiti i cijenu priključka. Iako, kaže načelnik, nisu očekivali da će cijena biti visoka, ona će nažalost koštati od 1.500 do 4.000 kuna. Cijenu, pojašnjava on, određuje količina radova i materijala pa je neće jednako plaćati oni koji su bliže strani kojom prolazi sekundarna kanalizacija i oni čije su kuće na suprotnoj strani. Pri formiranju cijene priključka moralo se poštovati zakonske odredbe prema kojima on košta prema stvarnim troškovima izrade do svake pojedine čestice.
Glas Slavonije – Darko Pejić