Čepin i Osijek – grad do grada kao Zagreb i Velika Gorica!?
Analitička podloga za učinkovitu decentralizaciju zagrebačkog Ekonomskog instituta, koja, između ostaloga, predlaže podjelu Hrvatske na sedam regija, bude li prihvaćena, može donijeti i promjene za Općinu Čepin koji bi mogao dobiti status grada. U prijedlogu stoji kako bi općine trebale imati najmanje 2.000, gradovi 10.000, a veliki gradovi 35.000 stanovnika. Time bi Općina Čepin dobila status grada, a upravo to su i želje čelnika Općine koji na tome rade zadnjih nekoliko godina.
U rujnu 2008. godine Općinski vijećnici pripremili su i elaborat opravdanosti zahtjeva za stjecanje statusa grada, a u veljači prošle godine dostavili su ga i Vladimiru Šeksu koji je trebao ideju progurati u Sabor. “Baš kada smo mislili kako se nešto kotrlja i kako će se naš prijedlog pomaknuti s mrtve točke, krenule su priče o smanjenju broja gradova i preustroju u mjesnoj samoupravi. Ipak, mi ustrajemo u nastojanju da Čepin postane grad, a uvjereni smo da za to imamo i čvrstu podlogu”, objašnjava Dražen Arnold, načelnik Općine Čepin.
Čepin ima 10.500 stanovnika, a s Livanom, Čepinskim Martincima, Beketincima i Čokadincima Općina Čepin ima nešto manje od 14.000 stanovnika. Time pripadaju među najveće općine u Hrvatskoj, a načelnik kaže kako su vjerojatno i najveća. Također, istaknut je podatak da je čak 70 posto gradova u Hrvatskoj prema broju stanovnika znatno iza Čepina. “Status grada želimo zato što bi tada imali čvrstu osnovu za razvijanje urbanog načina života. Možemo tražiti ispostave raznih državnih uprava i srednju školu za naših 500-tinjak srednjoškolaca koji svakodnevno putuju u Osijek.
Nije stvar u tome da možemo reći da smo grad, želja je da doista postanemo grad u svakom smislu te riječi”, kaže Arnold. Na pitanje može li mali grad (Čepin) egzistirati “priljepljen” na veliki grad (Osijek), Arnold odgovara kako u budućnosti vidi Čepin uz Osijek baš kao Veliku Goricu uz Zagreb.
Bubalo: Objedinjavanje bi bila bolja opcija
Osječki gradonačelnik Krešimir Bubalo rekao je kako bi logičniji potez bilo objedinjavanje i smanjivanje jedinica samouprave, jer za grad treba ozbiljna infrastruktura i brojna ulaganja. “Nije dovoljno imati mnogo stanovnika za status grada, nije sve u šturom prebrojavanju ljudi. Vjerujem da je sedam gradova koliko sada imamo brojka koju treba zadržati”, rekao je Bubalo.
Glas Slavonije – Ivan SEKOL