Edukativna predavanja u osnovnim školama ‘Reci NE nasilju i ovisnosti’
U okviru programa aktivnosti vezanih uz sprječavanje nasilja među djecom i mladima te Nacionalne strategije suzbijanja zlouporabe opojnih droga, policijski službenici PP Čepin, uz suradnju Odsjeka za kriminalitet droga i Odsjeka za prevenciju PU osječko – baranjske kao i Vijeća za prevenciju općine Čepin, u osnovnoj školi ‘Vladimir Nazor’ u Čepinu 20. listopada i osnovnoj školi ‘Miroslav Krleža’ 25. listopada održali su edukativno predavanje. Predavanju je nazočilo 180-tinjak učenika škola osmog razreda, koji su uz slogan ‘Reci NE nasilju i ovisnosti’ upoznati sa štetnošću vršnjačkog nasilja i ovisnosti o alkoholu, cigaretama te, posebno, opojnim drogama.
Predavanje je bilo podjeljeno na tri dijela izlaganja:
Policija u zajednici i kontakt policajci
Predstavljen je rad policije u zajednici i kontakt policajci koji su učenike upoznali sa svojim poslovima. Učenike su djelatnici upoznali sa vrstama maloljetničkog nasilja, sa reakcijama žrtava takvog nasilja te su upućeni kako se ponašati u slučaju da tako što primjete. Također, djelatnici su ih upoznali sa opasnostima korištenja interneta i situacijama na koje trebaju obratiti pažnju, te sa zabranama noćnih izlazaka osobama mlađim od 16 godina.
Opojne droge i njihova štetnost za čovjeka
Uz pomoć powerpoint slajdova, prezentirane su vrste opojnih droga i njihova štetnost za čovjeka te zakonske odredbe i sankcije za one koji se istima koriste.
Pitanja učenika
Učenike je najviše zanimalo pojašnjenje oko zabrane nočnih izlazaka, dodatne informacije o tome što su a što ne opojne droge, te što se može dogoditi ako maloljetna osoba bude u noćnom izlasku nakon 23:00 sati.
Na predavanju su sudjelovali:
Tihomir Franz – koordinator za kontakt policiju i zamjenik načelnika PP Čepin
Toni Škrinjar – voditelj odsjeka za kriminalitet i drogu PU OS-BAR
Djelatnici odsjeka za prevenciju PU OS-BAR
Željko Vranković
Tomislav Ćorluka
Zdravko Čorković
Zlatko Bošljaković
Svrha projekta ‘Reci NE nasilju i ovisnosti’ jest da se edukativnim predavanjima prevenira vršnjačko nasilje, ali i djeluje na unaprjeđenje nacionalne politike u smislu ustrojavanja učinkovitijeg sustava suzbijanja zlouporabe opojnih droga.
Prije ovih edukacija također je održana edukacija predškolske djece u vrtiću Zvončić u području zaštite i spašavanja (18. listopada) gdje su Silvana Pirić (DUZS), Antun Tomašević (profesionalni vatrogasac) i Josip Jurić – kontakt policajac pojašnjavali djeci da je bitno kada se igraju oko vrtića da ne diraju nepoznate stvari i ako vide nekoga nepoznatog da uvijek zovu roditelje ili tete.
Vatrogasac je pokazivao svoju odoru i alate koje nosi te je objašnjavao kakav je njegov posao. Također pojašnjavao je predškolcima što da čine kada vide vatru i kako se gasi vatra. Silvana Pirić je kroz prezentaciju pokazala što činiti kada su sami kod kuće a dogodi se nepredviđena situacija, koji broj nazvati i što ako se izgube i uplaše.
Za kraj, kontakt policajci su podsjetili da se u Čepinu nalaze policijski sandučići (kontakt policajaca) na kojima mještani mogu anonimno postaviti pitanje, dojaviti informaciju ili tražiti rješenje za neki od problema u općini. Sandučići se nalaze na dvije lokacije: U novom naselju – Crkva Sv. Duha te na zgradi općine Čepin.