Država Kanditu prepušta IPK Tvornicu ulja Čepin?
Država će najvjerojatnije prepustiti IPK-u Kandit IPK Tvornicu ulja Čepin jer nije spremna više financirati “rupe bez dna”, odnosno dubioze nekadašnjeg kombinata IPK Osijek d.d.. Doznali smo to, neslužbeno, nakon prekjučerašnjih maratonskih sastanaka na kojima su, vezano uz probleme, u kojima se našla čepinska uljara naizmjence održavali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, Osječko-baranjske županije, te uprava čepinske Uljare, IPK Kandit i IPK Osijek d.d.
Kako su nam neslužbeno izjavili iz IPK TSH Osječanke, oni od ovršnog postupka ne odustaju, dapače, tvrde da je on u tijeku. Naime, TSH je je još lani u svibnju blokirao račun IPK Osijek d.d. i do sada naplatio 224.000 kuna. TSH-u je, kako tvrde, glavni interes da se naplati dugovanje u novcu, a ako to ne uspiju, preuzet će, kažu, Uljaru, te uz novi menadžment nastaviti poslovanje, uz obećanja da neće nikoga od radnika poslati na ulicu.
U tome jedino nije sudjelovala Uprava IPK Tvornice stočne hrane preko koje je IPK Kandit i došao u status vjerovnika, jer joj je njezin većinski vlasnik. U status vjerovnika IPK Kandit je došao na temelju sudske presude i priznanja o dugovanju IPK Osijek d.d. prema IPK TSH Osječanki iz 2001. godine koji je s kamatama narastao na 45,5 milijuna kuna. Čepinska uljara se našla u problemima kada joj je zaprijetila pravomoćna ovrha od IPK Kandita, koji ne planira na račun duga preuzeti tvrtku s ciljem razvoja proizvodnje i ulaganja nego traži namirenje duga isključivo u novcu, što ne isključuje ni njezinu preprodaju.
Budući da je Uljara još uvijek u većinskom vlasništvu IPK Osijek d.d., u rješavanje tog problema uključila se i država, a nedavno i sindikati, izražavajući bojazan da bi moglo doći do netransparentne privatizacije u kojoj bi moglo doći u pitanje egzistencija i opstanak tvrtke i radnika.
No, unatoč tomu što država više nije u mogućnosti angažirati nova sredstva za IPK Osijek d.d. Pavo Šarčević, osječko-baranjski dožupan, kaže da je po tom pitanju ipak optimist. – Unatoč tomu što prekjučer nismo ništa precizno definirali, načinili smo veliki korak po pitanju rješavanja problema čepinske Uljare, i vjerujem da ćemo brzo doći do pozitivnog rješenja, kaže Šarčević.
Jedna od varijanti koja se razmatra je da se međusobna potraživanja među IPK – ovim tvrtkama riješe bez novca, a nakon toga da se ide sa zahtjevom prema državi za novu konsolidaciju.
Glas Slavonije