23. rujna 2008. godine – Dan Hrvatskih narodnih knjižnica
Zajednica narodnih knjižnica (ZNaK) odredila je 23. rujna za Dan hrvatskih narodnih knjižnica. Dan knjižnica – istovremeno i prvi dan jeseni, godišnjeg doba ubiranja plodova i spremanja za zimu, narodne knjižnice obilježavaju raznovrsnim aktivnostima, ovisno o mogućnostima, kako bi skrenule pozornost javnosti na svoj rad i doprinos zajednici te podizanju kvalitete života lokalnog stanovništva. Narodna knjižnica u Čepinu, koja djeluje u sastavu Centra za kulturu Čepin, također obilježava ovaj dan akcijom ‘Dan otvorenih vrata’, kojom mještanima omogućava upoznavanje lokalne knjižnice, načina njezina poslovanja, službi i usluga te problema s kojima se susreće u radu.
Tom prigodom mještani imaju mogućnost besplatnog godišnjeg upisa u knjižnicu. Osobito pozivamo umirovljenike da iskoriste ovu mogućnost kako bi slobodno vrijeme mogli provesti u društvu dobre knjige ili dnevnog tiska koji mogu pročitati u prostoru knjižnice. Knjižnica je otvorena ponedjeljkom, srijedom i petkom od 9 do 15,30 sati, a utorkom i četvrtkom od 13 do 19,30 sati.
Knjižnica Čepin ponosi se svojim kvalitetno oblikovanim fondom od 22.000 svezaka namijenjenih djeci i odraslima, organiziranim kako za posudbu tako i za rad u čitaonici s referentnom, zavičajnom i malom zbirkom na stranim jezicima te periodikom. Tijekom 2007. godine Knjižnicu je posjetilo 7.809 korisnika koji su posudili 18.305 svezaka knjižnične građe, a ukupno je prinovljeno kupovinom, darom i Otkupom Ministarstva kulture RH 1550 svezaka u vrijednosti od 105.000,00 Kn. Uvjereni smo da će u ovom skrivenom blagu Općine Čepin svaki stanovnik pronaći knjigu za sebe, a svaka knjiga na policama Knjižnice svoga čitatelja.
Tijekom 2008. godine prinovljeno je 700-tinjak naslova, a intenzivno se radi na automatizaciji poslovanja, izradi on-line kataloga i pripremi fonda za elektroničku posudbu. Na taj će način dosadašnja tradicionalna papirnata knjižnica prerasti u suvremenu elektroničku knjižnicu s težnjom da postane centralno mjesno informacijsko središte spremno svojim korisnicima osigurati službe i usluge za zadovoljavanje njihovih kulturnih, obrazovnih, informacijskih i rekreativnih potreba.
Na taj način čepinska narodna knjižnica može postati središnja lokalna javna ustanova za potporu razvoju demokracije i civilnog društva, nezaobilazno mjesto u organizaciji i provođenju programa cjeloživotnog učenja, može doprinijeti ekonomskom prosperitetu svoje općine te značajno doprinijeti očuvanju lokalnog kulturnog i povijesnog identiteta, običaja i tradicije.
Posjetite nas i pitajte…sve što ste željeli znati o knjižnici, a niste imali prilike, ili niste znali koga pitati. Što? Gdje? Kako? Zašto?…potražite odgovor u svojoj narodnoj knjižnici!
Voditeljica knjižnice
Marija Čačić