Uljara Čepin ima novca do kraja godine
IPK Tvornica ulja Čepin, kako doznajemo, ima novca za redovito poslovanje još do kraja godine. Uljara zapošljava 230 radnika te velik broj kooperanata i u većinskom je vlasništvu tvrtke IPK Osijek za poljoprivredu, prehrambenu industriju i trgovinu. Uljara je jedina neprivatizirana tvrtka iz sastava bivšeg IPK-a kombinata. No privatizacija bi, nakon niza godina problema, uskoro mogla biti na vidiku.
Podsjetimo, ovrhu je nad tvrtkom IPK Osijek pokrenula IPK Tvornica stočne hrane Osječanka koja je u vlasništvu tvrtke IPK Kandit. Naime, dug od 26,7 milijuna kuna IPK-a Osijek prema Osječanki iz 2001. s kamatama je narastao na više od 46 milijuna kuna. Zbog toga je Kandit pokrenuo ovršni postupak, s namjerom podmirenja duga isključivo u novcu. Budući da je IPK Osijek većinski vlasnik uljare, slijedom događaja i njezino je poslovanje, uz već postojeće probleme, bilo dodatno otežano.
Naime, u uljari su se uplašili da bi mogli dospjeti u vlasništvo Kandita. Uprava uljare i sindikat PPDIV-a već se duže vremena zalažu da uljaru kao strateški partner preuzme tvornica ulja Zvijezda u sastavu Agrokora. No situacija se počela raspetljavati. Država je s više od 50 milijuna kuna dokapitalizirala tvrtku IPK Osijek, čime će se otvoriti vrata i privatizaciji uljare. Dokapitalizacija je u završnoj fazi, što znači da bi višegodišnja pretvorba i privatizacija do kraja godine trebala biti završena, uključujući i namirenje duga prema Osječanki. U uvjetima krize uljara posluje sve teže. Iako je nelikvidnost sve izraženija, plaće još nisu kasnile, no radnicima su smanjene za 10 posto.
Prema naredbi Vlade, Upravi i menadžmentu plaće su smanjene i više od 10 posto. Prošle je godine uljara ostvarila gubitak u iznosu od 24,1 milijuna kuna zbog visokih cijena uljarica i kreditnih obveza za koje su od banke tražili reprogram, kažu u uljari. Ministarstvo poljoprivrede im je, kažu, za reprogram obećalo dati državno jamstvo kojim bi zatvorili postojeće kredite i zatražili nove. Uljara s gubitkom posluje duži niz godina. Ukupni prihod u 2008. iznosio je 299,3 milijuna kuna.
U PPDIV-u kažu da će, ako se što prije ne počnu rješavati problemi, prosvjedovati i štrajkati glađu.
Poslovni.hr