Mjesec hrvatske knjige 2010 u knjižnici Čepin
Tradicionalno se u hrvatskim knjižnicama obilježava Mjesec hrvatske knjige, u razdoblju od 15. listopada do 15. studenoga, u kojem knjižnice svojim službama, uslugama i aktivnostima snažnije skreću pozornost javnosti na knjigu, knjižnicu i suvremene medije nositelje informacija.
Čepinska će općinska knjižnica povodom ovogodišnje manifestacije, svojim aktivnim, ali i potencijalnim korisnicima, ponuditi dvije novine: korištenje računala s pristupom internetu i besplatan upis u knjižnicu umirovljenicima. Unatoč prostornoj skučenosti koja uzrokuje poteškoće pri obavljanju svakodnevnih dužnosti, ali i svjesnosti o realnim potrebama zajednice za suvremenom uslugom, pronađeno je rješenje kako i u tako otežavajućim okolnostima ponuditi jedno računalo na javno korištenje. Knjižnično će osoblje pružiti pomoć i poduku korisnicima koji imaju poteškoća pri snalaženju u radu na računalu.
Kako knjižnica trenutno realizira prvu etapu automatizacije poslovanja, izradom on-line kataloga, istovremeno sudjelujući u projektu stvaranja Skupnog kataloga knjižnica osječko-baranjske županije, korisnici će biti upoznati s istim i načinima njegova pretraživanja. Termin korištenja računala potrebno je dogovoriti, osobno ili telefonom, s djelatnikom knjižnice. Umirovljenici svoje pravo besplatnog učlanjenja ostvaruju uz predočenje osobne iskaznice i dokumenta na temelju kojeg ostvaruju mirovinu.
Knjižnica će prirediti i dvije izložbe: “Dašak prirode” (od 15.10. do 31. 10) povodom obilježavanja 2010. godine Međunarodnom godinom biološke raznolikosti i “Ivan Kozarac – 125. godina rođenja, 100. godina smrti” (od 01. 11. do 15. 11.). Ujedinjeni su narodi proglasili 2010. godinu Međunarodnom godinom biološke raznolikosti, s temom “Biloška raznolikost za razvoj” (International Biodiversity Year, Biodiversity for Development). Međunarodna zajednica nije uspjela dostići ciljeve postavljene Konvencijom o biološkoj raznolikosti (Convention Biological Diversity, CBD) za smanjenje gubitka biološke raznolikosti do 2010. godine, a svi indikatori ukazuju i na povećanje pritisaka koji utječu na život na Zemlji. Biološka raznolikost jedini je naš izvor za mnogobrojna dobra, od hrane i lijekova pa sve do građevinskih materijala.
Ekosustavi naše planete opskrbljuju nas mnogim nezamjenjivim uslugama; zrak i čista voda, obnavljanje tla, oprašivanje i regulacija klime samo su neke od njih. Unatoč preranoj smrti slavonskog književnika Ivana Kozarca, njegova književna ostvarenja itekako žive u školskoj lektiri i na policama knjižnica, te je ovogodišnja obljetnica smrti i rođenja još jedna prilika podsjetiti na nj i njegov doprinos, kako slavonskoj, tako i nacionalnoj književnosti.
Tijekom Mjeseca knjige zaboravljivi korisnici imaju priliku vratiti knjige bez naplate zakasnine, a mogu i darovati vrijednu knjigu knjižnici.
Predškolci iz Dječjeg vrtića “Zvončić” grupno će posjetiti knjižnicu, a za učenike dviju čepinskih osnovnih škola (OŠ Miroslava Krleže i OŠ Vladimir Nazor) knjižnica će organizirati Susret s piscem. Knjižnica animira učenike osnovnih škola za sudjelovanje u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja “Čudesni svijet prirode” te koristimo i ovu prigodu pozvati ih da se uključe.
Unatoč pojavi suvremnih medija, knjiga, kao tradicionalni nositelj znanja, zauzima nezamjenjivo mjesto u životu svakog pojedinca. Interes za knjigama ujedno je i interes za najčovječnije u nama, gdje tražimo ono što nikada ne smijemo izgubiti: svijet u sebi i sebe u svijetu.
I kao što bogatstva naslijeđenih prirodnih dobara čuvamo i proslijeđujemo baštinicima, tako i vrijedne knjige čuvamo u knjižnicama i proslijeđujemo svojim korisnicima.