Logo

X

U razvoj poslovanja u Slavoniji Žito Grupa u posljednjih 9 godina investirala više od 200 milijuna EUR; u planu novi investicijski ciklus od 105 milijuna EUR

Na susretu s novinarima povodom objave poslovnih rezultata za 2024. i 35 godina rada, Marko Pipunić, osnivač i predsjednik Uprave Žito Grupe, rijetko otvoreno progovorio je o vlastitom poslovnom putu, stanju u domaćem agraru i planovima za budućnost

06.05.2025., Cepin – Dvorana Terra Negra, medijski dan Zito Grupe.

Proveli smo jedan cijeli dan na lokaciji Žito grupe točnije “Terra Negra” kompleksu u društvu Marka Pipunića i njegove uprave ali i dijela obitelji, njegove dvije kćeri, koje uspješno svladavaju sve poslovne izazove u svojim dijelovima poslovanja Žito grupe.

Josipa Pipunić nas je provela kroz hotel Mattera gdje nam je pojasnila kako je ona posvećena harmoniji i kvaliteti življenja u skladu s prirodom, i u Divote Cosmetics, i u Hotelu Materra. Njen brend Divote Cosmetics prva je internetska trgovina s clean korejskom kozmetikom u Hrvatskoj, a dok je razvijala taj projekt, intenzivno je sudjelovala i u nastajanju hotela Materra.

Josipa Pipunić je “duša” Materre – kao vizionarka brenda uz vrhunski je tim radila na filozofiji i konceptu ovog hotela, koji je spoj luksuza, elegancije i prirode u Čepinu. Osim toga hotel je ocjenjen najvišom ocjenom od strane posjetitelja na platformi Booking.com što je velik uspjeh za relativno novootvoreni hotel.

Marko Pipunić: “U Slavoniji više nismo samo fiš, čobanac i komarac – danas smo europski igrači”

Na susretu s novinarima povodom objave poslovnih rezultata za 2024. i 35 godina rada, Marko Pipunić, osnivač i predsjednik Uprave Žito Grupe, rijetko otvoreno progovorio je o vlastitom poslovnom putu, stanju u domaćem agraru i planovima za budućnost. Iako se šuška o mogućem IPO-u Žito Grupe, konkretnih potvrda zasad nema.

Uz Pipunića, prisutni su bili i članovi Uprave: Josip Bičvić (industrija i trading), Jozo Ljubičić (financije) te Mato Božić (stočarstvo i ratarstvo).

– Svijet je velik i nijedna regija nije unaprijed predodređena za propast. Slavonija danas nije samo fiš, čobanac i komarci. Danas imamo proizvode koji mogu konkurirati svjetskima – poručio je Pipunić i dodao kako je Žito Grupa u jednoj godini samo u talijansku Parmu izvezla 43.000 komada slavonskog pršuta.

– Talijani i Španjolci su kraljevi pršuta? Mi smo rame uz rame. Prodati pršut u Parmu nikako nije jednostavno a mi smo u tome uspjeli to vam je kao da prodate nekakav mobitel  iPhoneu – slikovito je usporedio Pipunić.

Istaknuo je i kako Hrvatska nikada nije imala viši životni standard.

– Nikada se u Hrvatskoj nije bolje živjelo. Nadam se da smo tome i mi dali svoj mali doprinos. Od polja do stola – sve imamo pod kontrolom, znamo svakom pršutu i “baku i djeda” – rekao je Pipunić.

Žito Grupa danas je lider u domaćoj poljoprivredno-prehrambenoj industriji s vertikalno integriranim poslovanjem. U posljednjih devet godina investirali su više od 200 milijuna eura u greenfield projekte, dok je ukupna vrijednost ulaganja u proteklih 26-27 godina premašila 500 milijuna eura – isključivo u Slavoniji.

– Radimo već 35 godina, kroz četiri države – od Jugoslavije do EU. Ne stajemo – poručio je Pipunić.

Žito Grupa je vodeća poljoprivredno-prehrambena grupacija u Slavoniji čije poslovanje uključuje 4 ključne djelatnosti: 1) ratarstvo, 2) stočarstvo, 3) industriju, 4) trgovinu i kooperante. U 2024. godini Grupa je iskoračila i u turističku djelatnost, otvaranjem hotela Materra u Čepinu pokraj Osijeka, koji predstavlja jedinstvenu turističku ponudu u regiji Slavonije.

Poslovni model zasnovan je na načelima vertikalne integracije kojom se povezuju proizvodni procesi i osigurava sljedivost, odnosno praćenje i kontrola čitave proizvodnje kako bi se osigurala visoka kvaliteta gotovih proizvoda.

Grupa upravlja s ukupno 17.800 ha obradivih površina, što je čini jednim od najvećih obrađivača poljoprivrednog zemljišta u Republici Hrvatskoj. Zajedno s 3.000 tisuće kooperanata obrađuje dodatnih 60.000 ha. Na domaćem tržištu, Grupa je najveći proizvođač jaja, lider u preradi uljarica i drugi najveći proizvođač svinja.

Kompanija ima oko 1.200 zaposlenika. Žito Grupa obuhvaća društvo Žito d.d. sa sjedištem u Osijeku te devetnaest ovisnih društava. Društvo je u većinskom vlasništvu Marka Pipunića. Uz Pipunića koji je predsjednik Uprave Društva, ključni upravljački tim čine: Josip Bičvić, član Uprave zadužen za djelatnosti industrije i tradinga, Jozo Ljubičić, član Uprave za financije (CFO) i Mato Božić, član Uprave zadužen za djelatnosti poljoprivrede.

Poslovanje u 2024. godini obilježila rekordna EBIDTA

U 2024. godini, Žito grupa je ostvarila prihode od 335 milijuna EUR. Ostvarena je rekordna normalizirana razina EBITDA od 66,3 milijuna EUR, što je u odnosu na 2023. rast od 7,5%. Grupa je u 2024. ostvarila EBITDA maržu od 19,8%.

Uz Hrvatsku, trećina prihoda ostvarena je na inozemnim tržištima (Mađarska, Italija, Srbija, Slovačka,  Kosovo, Njemačka, Austrija).

Poslovni segmenti u strukturi konsolidiranih prihoda doprinose: Ratarstvo 10%, Stočarstvo 28%, Industrija 35%, Trgovina i kooperanti 23% te ostalo 3%. U strukturi EBITDA-e ključni poslovni segmenti čine: Ratarstvo 19%,  Stočarstvo 42%, Industrija 23%, Trgovina i kooperanti12% te ostalo 4%.

Snažan investicijski ciklus i posvećenost razvoju Slavonije

Žito Grupa ima ključan značaj za razvoj regije Slavonije. U razdoblju od 2016. do 2024. godine Grupa je investirala više od 200 milijuna EUR u projekte u Slavoniji.

U posljednje tri godine završene su investicije ukupne vrijednosti od oko 45 milijuna EUR, od čega se ističu najrecentnije:

  • Hotel Materra, Čepin, hotel jedinstvene ponude na području Slavonije, kategorizacije 4* sa 61 sobom i smještajnog kapaciteta 124 osobe – investicija 22,7 mil. EUR
  • Farma Klisa, svinjogojska farma opremljena najmodernijom tehnologijom video nadzora, sustavom automatskog hranjenja i ventilacije – investicija 7 mil. EUR

U cilju daljnjeg razvoja, Grupa planira i dalje investirati u sve svoje poslovne segmente. 

Najavljen je novi investicijski ciklus od oko 105 milijuna EUR. Među planiranim projektima su ulaganja u projekte navodnjavanja ratarskih površina, mehanizaciju, izgradnju nove tvornice stočne hrane, rekonstrukciju postojećih i izgradnju novih svinjogojskih farmi, ulaganja u visoke standarde dobrobiti životinja, obnovljive izvore energije (solarne panele i baterijske sustave), povećanje proizvodnih kapaciteta u mesnoj industriji i proizvodnji ulja te širenje silosnih kapaciteta.

Poslovanje – 4 ključna segmenta, vertikalno integrirana

(1) Ratarstvo

Ratarstvo je baza vertikalno integriranog poslovanja Grupe koja osigurava vlastitu sirovinu za industrijsku proizvodnju Grupe (proizvodnja stočne hrane i ulja) te plasman viškova na tržište. Žito grupa proizvede više od 300.000 tona ratarskih kultura žitarica, uljarica i industrijskog bilja godišnje, a vrši i otkup ratarskih kultura s oko 60.000 ha poljoprivrednih površina u vlasništvu kooperanata. Ratarska djelatnost zasnovana je na uravnoteženoj primjeni agrotehničkih mjera uz minimalnu uporabu agrokemikalija te primjeni mehanizacije nove generacije. Suvremena mehanizacija i proizvodna tehnologija, Grupi omogućuju preciznu („pametnu“) poljoprivredu primjenom drona, analize tla i varijabilnom gnojidbom i sjetvom. Krajnji rezultat je povećana učinkovitost, ali i smanjenje onečišćenja okoliša.

(2) Stočarstvo

Stočarska djelatnost Grupe obuhvaća svinjogojstvo, tov junadi, proizvodnju mlijeka i proizvodnju jaja.  Stočarske farme opremljene su suvremenom tehnologijom, s visokim standardima dobrobiti životinja, kvalitetna genetika, izbalansirana hranidba i stručnost djelatnika čine potpuno kontrolirani proces. Stočarska djelatnost odvija se na 10 specijaliziranih svinjogojskih farmi i 5 farmi tovne junadi, dok se mlijeko proizvodi na 3 farme te proizvodnja jaja na 2 peradarske farme uz koje se nalaze pakirni centri za jaja.

(3) Industrija

Industrija obuhvaća proizvodnju stočne hrane, ulja, mesnih proizvoda te električne energije. Etablirane vlastite robne marke ulja i trajnih mesnih proizvoda omogućuju izravan pristup potrošačima. Proizvodnja stočne hrane odvija se u jednoj od najsuvremenijih tvornica hrana za životinje u regiji (Tvornica stočne hrane Vitalka) uz sirovinsku osnovu koju čine kulture iz ratarske djelatnosti i nusproizvodi prerade uljarica Grupe. Prioritet proizvodnje je opskrba vlastitih farmi, a ostatak se plasira na tržište pod vlastitom robnom markom Vitalka. Proizvodnja ulja (sirova i rafinirana ulja od sjemena suncokreta i uljane repice) odvija se u Tvornici ulja Čepin koja je najveći hrvatski prerađivač zrna uljarica, uz sirovinsku osnovu uljarica s ratarskih površina Grupe što omogućava potpunu sljedivost proizvodnje. Proizvodnja mesnih proizvoda se odvija u četiri visokotehnološka proizvodna pogona za proizvodnju, pakiranje i narezivanje proizvoda, uz sirovinsku osnovu iz vlastite proizvodnje, u suvremenom procesu proizvodnje visokog stupnja automatizacije. Većina proizvoda iz ovog segmenta plasira se pod brendom DOBRO za tržište Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Slovenije (i pod brandom Adria D’Oro na inozemna tržišta poput Austrije, Njemačke i ostale europske zemlje). Proizvodnja električne energije odvija se na četiri bioplinska postrojenja, uz sunčane elektrane instalirane na brojnim površinama i proizvodnim postrojenjima Grupe. Bioplinska postrojenja ukupne instalirane snage 5,1 MW za ulaznu sirovinu koriste nusproizvode poljoprivredne proizvodnje što doprinosi očuvanju okoliša.

(4) Trgovina & Kooperanti

Segment Trgovina i kooperanti čini ugovaranje proizvodnje ratarskih kultura s kooperantima, kao i veleprodaja i maloprodaja žitarica, uljarica, sjemena, zaštite i gnojiva, te skladištenje otkupljene merkantilne robe u silosnim kapacitetima Grupe. Vlastiti silosni kapaciteti osnova su održavanja kvalitete žitarica i uljarica te preduvjet osiguranja proizvodnje stočne hrane, ulja i sjemenske robe.

Vertikalna integracija

Vertikalno integrirani procesi proizvodnje omogućavaju punu sljedivost od sirovine do gotovog proizvoda. Bazu procesa čini ratarska djelatnost koja omogućava vlastitu sirovinu za proizvodnju stočne hrane i proizvodnju ulja. Proizvodni ciklus nastavlja se segmentom stočarstva, a nusproizvodi iz poljoprivrednih djelatnosti omogućavaju i proizvodnju električne energije. Segment trgovine i kooperanata preduvjet je za ratarsku djelatnost, ali i segmente industrije – proizvodnju stočne hrane, ulja i sjemenske robe.

VIŠE IZ KATEGORIJE Sport

Svečano otvorena nova nastavno-sportska dvorana u Čepinu

U centru Čepina, na lokaciji Ulica Grada Vukovara 2, jučer (23. travnja 2025. godine) otvorena je nova nastavno-sportska dvorana Osnovne

Najmlađi Čepinčani stječu STEM vještine: ne samo pasivni promatrači, nego aktivni sudionici tehnološkog napretka

Općina Čepin povećava digitalnu pismenost, ali i osigurava preduvjete za kvalitetnije izvanškolsko obrazovanje djece za STEM područja. Projektom...

Obilježavanje 50 godina djelovanja udruge za uzgoj malih životinja Florentinac Čepin

Udruga za uzgoj malih životinja osnovana je 1975. godine u Čepinu od kada neprekinuto djeluje i ostvaruje uspješne rezultate. Do

Dodijeljene nagrade “Suncokret ruralnog turizma”

U predivnom ambijentu Vukovara, srcu Vukovarsko-srijemske županije, 17. siječnja je održana dodjela godišnje nagrade SUNCOKRET ruralnoga turizma...