Skulptura i balet u spomen Beli Adamovichu pl. Čepinskom
U Čepinu se pisala ozbiljna povijest zahvaljujući obitelji Adamović, a sada imamo i povijesni trenutak za hrvatski balet, slobodno to tako možemo reći. Naime, balet "Jela" izveden je samo jednom i to prije 126 godina.
Na Međunarodni dan glazbe, a u spomen na rad skladatelja Bele pl. Adamovicha Čepinskog, Općina Čepin dala je postaviti skulpturu u kružni tok u Čepinu.
Bela pl. Adamovich Čepinski rođen je 1856. godine u Čepinu. Belin glazbeni opus obuhvaća gotovo 50 djela, ali je najpoznatiji kao skladatelj prvog hrvatskog baleta “Jela”. Skulptura je nastala u suradnji Općine Čepin i Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku. Idejno rješenje izradila je akademska kiparica doc. dr. art. Margareta Lekić s Akademije.
Inspirirana Belinim bogatim glazbenim nasljeđem, skulptura prvenstveno podsjeća na violinski ključ, koji je početak svakog glazbenog djela, kako je naglasila autorica Margareta Lekić, pa tako i baletnih nota prvog hrvatskog baleta kojeg je upravo Bela napisao. Spomenik je to glazbenom nasljeđu Bele Adamovića, dodaje Lekić. Velika je čast što je tako veliki umjetnik svoju inspiraciju za glazbu, pa tako i prvi hrvatski balet, pronalazio dok je živio u našem mjestu.
U Čepinu se pisala ozbiljna povijest zahvaljujući obitelji Adamović. Govorimo, prije svega, o poljoprivredi, gdje je Ivan Kapistran Adamović, kako je rekao načelnik Dražen Tonkovac, isušio ogromne površine močvarnog tla, pa sada u Čepinu imamo gotovo 10000 ha obradivog poljoprivrednog zemljišta, a zatim i o bogatoj glazbenoj baštini i činjenici da je prvi ikad napisani hrvatski balet napisan upravo – u Čepinu!
Među brojnim uzvanicima na otkrivanju skulpture koje se održalo na međunarodni dan glazbe, prisustvovali su i profesori s Akademije znanost i umjetnost u Osijeku, a u ime Akademije prisutnima se obratila i dekanica prof. dr. sc. Helena Sablić-Tomić. “Drago mi je što je upravo ova ideja – spajanje vašeg identiteta i naše kreativnosti – došla na našu Akademiju. Dakle – vaša ideja, naša realizacija. Aukos zaista želi otvoriti svoje kreativne potencijale lokalnoj zajednici, posebno kada ta lokalna zajednica želi promovirati kulturnu baštinu i identitet kroz pogled iznad i ispod radara i kada može naše mlade snage staviti na vidljivost mještanima; da se nismo počeli baviti Juliom Kniferom, nitko ne bi znao da se on rodio u Osijeku, a on je jedan od najznačajnijih suvremenih hrvatskih umjetnika. Vjerujem da će isto tako vaš sumještanin Bela Adamović, autor prvog hrvatskog baleta, biti od sada poznatiji ne samo ljubiteljima glazbe već i šire. Zato mislim da smo napravili jedan sjajan projekt i nadam se da je ovo bačena rukavica svima nama da idemo dalje u nove kreativne umjetničke izazove.”
Za naglasiti je i da je na otkrivanje skulpture došao i Nikola Barun Adamović, pranećak Bele Adamovića. Nikola je rekao kako je sretan da se uopće još spominje ime obitelji Adamović u Čepinu i kako mu puno znači da povijest nije zaboravljena!
Upravo su Nikola barun Adamović i općinski načelnik otkrili skulpturu i time simbolično otvorili jedno novo poglavlje u povijesti kulture i glazbe u Čepinu. Jer, skulptura je prvi od projekata koje je Općina Čepin pripremila kako bi oživjela bogatu kulturnu i glazbenu baštinu koja je više od stotinu godina zaboravljena čekal ispod debelih slojeva prašine, slikovito rečeno.
Ugovor o koprodukciji: Općina Čepin i Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku
Otkrivanje skulpture u spomen Beli pl. Adamovichu Čepinskom u kružnom toku bio je prvi događaj koji se održao na Međunarodni dan glazbe. Drugi, jednako bitan, kojim će se ime Bele pl. Adamovicha Čepinskog, ali i ime Općine Čepin pronijeti po cijelom svijetu, bio je potpisivanje Ugovora o koprodukciji između Općine Čepin i Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku na postavljanju prvog hrvatskog baleta “Jela” na scenu.
Ugovor su u vijećnici Općine Čepin potpisali općinski načelnik Dražen Tonkovac u ime Općine Čepin i intendant Vladimir Ham u ime Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku.
Povijesni trenutak za hrvatski balet, slobodno to tako možemo reći. Naime, balet “Jela” izveden je samo jednom i to prije 126 godina. A govorimo o prvom hrvatskom baletu. Povijesnom. Inicijativu Općine Čepin da se ovaj balet ponovo postavi na scenu, rado su prihvatili u HNK u Osijeku.
“Vjerujem da ćemo na scenu dobiti jedno vrhunsko glazbeno-plesno djelo u kojem će onda generacije uživati” rekao je intendat HNK Osijek Vladimir Ham. Iako Općina Čepin plaća gotovo sve troškove postavljanja ovog povijesnog djela, općinski načelnik Dražen Tonkovac rekao je kako je za Općinu Čepin financijski aspekt ovog projekta manje bitan s obzirom na vrijednost koja će ostati u zalog svim budućim generacijama. U postavljanju djela na scenu sudjelovat će, osim HNK i Akademija za umjetnost i kulturu, jer kako je rekao voditelj baletnog ansambla Vuk Ognjenović, “sudjeluje u svakom slučaju i Akademija, i posredno i neposredno, jer naši studenti će, uz moju malenkost, biti autori i scene i kostima.”
S obzirom na to da se radi o ljubavnoj priči, premijera baleta održat će se na Valentinovo 2025. godine.