Nezadovoljni radnici čepinske uljare spremaju se za prosvjede
U tom pismu, koje osim Oreškovića potpisuju i Helena Žeravica, glavna sindikalna povjerenica; i Ivan Tolj, predsjednik Radničkog vijeća u IPK Tvornici ulja Čepin, upozorava se da je napokon nužno učiniti sve kako bi se spriječilo otvaranje još jednog kriznog žarišta u gospodarstvu Republike Hrvatske, odnosno Slavonije i Baranje.
Orešković pojašnjava da je povod za njihovo nezadovoljstvo najnoviji dopis Državnog odvjetništva RH koje navodi da nije nadležno davati pravno mišljenje u slučaju čepinske uljare te poziva Ministarstvo financija, Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatski fond za privatizaciju da između sebe “iznađu najbolje rješenje postupajući kao dobar gospodar” u rješavanju predmetnog slučaja.
Riječ je o tome, podsjeća Orešković, da se već dvije godine pokušava riješiti problematika dugovanja IPK Osijek prema IPK TSH Osječanka, društva u sastavu IPK Kandit. To je izravno vezano uz IPK Tvornicu ulja Čepin jer je to dugovanje osigurano udjelima čepinske uljare, a nad kojima je na sudu u tijeku provedba ovrhe. Prije nekoliko mjeseci u rješavanje problema aktivno se uključilo i Ministarstvo poljoprivrede te je prijedlog rješenja uputilo HFP-u, zatraživši prethodno mišljenje Državnog odvjetništva. Međutim, Orešković kaže da se iz dopisa DORH-a da iščitati kako se priča ponovno vraća na početak!? To onemogućava i da se provede privatizacija, što stanje u tom društvu čini krajnje kritičnim i neizvjesnim, odnosno u pitanje dovodi i redovito poslovanje i opstanak radnih mjesta, zaključuje Orešković.
– Ako se žurno ne riješi nastali problem, bit ćemo prisiljeni javnim prosvjedom u Zagrebu tražiti rješenje za spas jedine tvornice ulja u Hrvatskoj – zaključuje Orešković.
Pleš: Uljari se otvara put ka privatizaciji
– Iz dopisa Državnog odvjetništva ja pak iščitavam da ne postoje zapreke da se problem u kojoj se našla IPK Tvornica ulja Čepin ne riješi između svih zainteresiranih strana. Prema mojem mišljenju, to ne vraća priču na početak, već otvara put ka privatizaciji, koja joj je prijeko nužna. Uljara je, naime, u velikim teškoćama, ali unatoč tomu plaće su redovite, račun tvrtke nije u blokadi i redovito se izmiruju sve obveze, prema dobavljačima, za doprinose i drugo – kaže Drago Pleš, predsjednik Nadzornog odbora u IPK Tvornici ulja Čepin i predsjednik Uprave IPK Osijek d.d., tvrtke koja je u državnom vlasništvu i većinski je vlasnik čepinske uljare. Šimo Orešković područni povjerenik PPDIV-a. Iz dopisa DORH-a da se iščitati kako se priča nakon dvije godine ponovno vraća na početak!?
Glas Slavonije – Zdenka RUPČIĆ