Ivo Zrno poručuje: Nismo vas zaboravili u starosti
– Otkrivamo sve više starijih osoba u našoj Općini koje su zaboravljene od društvene zajednice. Statističke brojke nas upućuju kako su nam sumještani sve stariji, ali ujedno usamljeniji i nemaju redovitu skrb niti njegu kod kuće. – upozorava Ivo Zrno, kandidat za načelnika Općine Čepin.
– Koliko nam je poznato za starije osobe skrbe samo dvije ustanove za zdrastvenu njegu u kući, koje za ovo područje imaju ukupno četiri osobe, tri medicinske sestre i jednog medicinskog tehničara, koji za ovo naše područje njeguju u prosjeku šezdesetak starijih, nemoćnih i bolesnih osoba. No međutim potrebe su puno veće, jer osim njih postoje i do sada nepoznati slučajevi, tj. zaboravljeni starci po manjim mjestima koji doslovno žive u užasnim i nehumanim uvjetima. Niti imaju mirovine, niti primaju socijalnu pomoć, niti imaju obitelj. – izvještava nas Lara Liović-Nadaždi.
Socijalno vijeće
Ponukani lošom skrbi društva kao cjeline, Nezavisna lista grupe birača pod sloganom Jutro za sve odlučili su na ovim lokalnim izborima pokrenuti socijalno vijeće s posebnim naglaskom na starije osobe, osim socijalno ugroženih obitelji, samohranih roditelja s maloljetnom djecom, te socijalno ugroženih mladih. Socijalnim vijećem bi organizirali redovitu pomoć starijim osobama poput redovite prehrane, osnovne higijene i čišćenja doma. Osnovao bi se poseban fond, koji bi na transparentan način prikazivao kako teku naknade i volonterima i osobama u potrebi, koji su sami, uplašeni, nesigurni, rekao nam je Ivo Zrno, kandidat za načelnika.
Sestra Sabina je kroz ovu temu uputila kako dosta starijih osoba u biti nije bolesno, već trebaju skrb zbog usamljenosti i napuštenosti, a takva brojka je puno veća od onih koji zbog bolesti, nemoći, kroničnih zdrastvenih problema dobivaju na recept od svog obiteljskog liječnika zdrastvenu njegu u kući, putem takvih ustanova koja posluju sa Zavodom za zdrastveno osiguranje. Tu je i još jedan problem koji se zove nedostatne mirovine za staračke domove ili udomiteljske obitelji. Tako da je cijela problematika izuzetno zabrinjavajuća. Nešto malo volontera radi i putem Caritasa, ali je prevelika potreba, te ti volonteri jednostavno ne uspijevaju sve posjetiti i svakome pomoći.
Socijalno vijeće bilo bi vijeće koje bi na puno sustavniji i pregledniji način raspodjelilo brigu oko svih, jer postoji nekoliko kategorija socijalno ugroženih – starije osobe, socijalni slučajevi u obitelji i asocijalni mladi ljudi. Na taj način, a izlaskom na teren bila bi puno preglednija potreba i raspoređivanje sredstava, te mogućnost suradnje i na međuopćinskom nivou, na županijskom i nacionalnom nivou. Poseban naglasak je pomoć oko administracije i papirologije. Moramo napomenuti i kako zdrastveno osiguranje odobrava samo jutarnji obilazak sestre, dok na terenu postoji potreba i za večernjim obilaskom. Najlošije na što su nas s nezavisne kandidacijske liste Ive Zrne upozorili kako bi bilo dobro da se što prije pokrene ova inicijativa oko socijalnog vijeća, jer dok doktori i sestre dođu do takvih osoba s takvim specifičnim životnim pričama bude već dosta kritično, nekada i potpuni kraj ljudskog života.