Ja Sam Građanin Ovog Mjesta
Izbori za Europski parlament potpuno su marginalizirani, te time je još jednom javnost smetena oko važnosti ovih izbora, naspram dogodoviština koje se spremaju za lokalne izbore. Skratimo li verziju – što znače lokalni izbori za lokalnu zajednicu? – nećemo naići na neke kvalitetne odgovore. Pojednostavimo li što znači birati svog gradonačelnika ili načelnika općina, objasnimo li ulogu vijeća doći ćemo svi zajedno do zajedničkog zaključka – ovaj put na izbore treba izaći i glasati – preuzeti budućnost u svoje ruke – Ja Sam Građanin ovog Mjesta. U potrazi za jednostavnim i iskrenim odgovorima, susrela sam se s Krešimirom Macanom, vrhunskim savjetnikom na području odnosa s javnošću. Poznat po svojim lascivnim predavanjima i osebujnom kritikom političkih dnevnih zbilja progovorio je bez suzdržavanja. On je profesionalac kojem su političke kampanje uža specijalnost. I dok živimo miran seoski život, na dnevnoj razini bivamo dozirani političkim spektaklima koje nam pružaju političke stranke i politički aktivni pojedinci. Što se to događa? Kako promjeniti malu sredinu i „natjerati“ je da misli i da glasa? A što je na to odgovorio Krešimir Macan…
Zašto je mali postotak odaziva birača na lokalnim izborima?
Razočarani su i misle da ništa ne mogu promijeniti, što odgovara političkim elitama koje imaju sljedbe. Dakle, ključ uspjeha na lokalnim izborima, prije svih, jer se radi o malim sredinama, jest obratiti se biračima i izvuči ih na birališta. Tko to napravi uzima izbore.
Jesu li novi mediji u biti suvremena gerila? Primjer su ruralne sredine – mladi koji nemaju pravo glasa se aktivno služe internetom, dok stariji koji imaju pravo glasa ne koriste s niti novim medijima niti glasaju, nije li to razočaravajuće za ne brigu za buduće generacije?
Za svaku publiku svoj medij. Za mlađe novi društveni mediji, za starije letak ili izborne novine. Nemojte ih mijenjati, već im isporučite informaciju na način na koji je njima najlakše. Pozivni centri su nešto što se tek odnedavno koristi u Hrvatskoj, iako za male sredine poput Čepina preporučujem od vrata do vrata.
Kerum? Može li svatko tako ili samo onaj tko može platiti?
Kerum je htio postati gradonačelnik da pokaže kako on to može i to svima koji su ga potcjenjivali. Problem je što to nije htio biti kada je postao. On je kampanji pristupio profesionalno i ostvario uspjeh – znao je što u kojem trenutku treba i imao je novaca – to nikad nije element za podcijeniti – vrijeme, ljudi i novac su tri elementa kampanje – redoslijedom kojim ih možete trošiti. Jednom kad potrošite vrijeme koje je besplatno, nema povrata.
Da li stvarno politika, sex i religija sve prodaju – pa tako i izbore, odnosno animiraju glasače?
Sve što prodaje bilo koji proizvod prodaje i politiku danas. Ona je postala proizvod kao i svaki drugi.
Lokalni političar – tko bi to u stvari trebao biti? Kakva je to osoba ili ideal?
Lokalni heroj – lider – netko tko je za sebe napravio dovoljno u životu i sada se želi odužiti svojoj zajednici u kojoj je to uspio/uspjela. To je idealna slika, ali ostvariva. Nasuprot njima su uhljebi, koji ništa drugo u životu nisu radili nego se bavili politikom.
Kad radite na lokalnim izborima – što u biti kandidati o Vas očekuju – samo glasove ili stvaranje povjerenja u odnosu kandidat-birač
Sustavni pristup radu – oni koji to ne razumiju s njima niti ne radim. Kampanja se tako zove jer ima sličnosti s vojnom kampanjom – idete li u rat kaotično – identično je i u predizbornoj kampanji. Ja tu osobno ponekad mogu biti ‘SPECIJALNA’ postrojba, ali ne mogu dobiti rat – rat dobivaju pješaci – stranački aktivisti ili aktivisti nezavisnih lista i kandidata.