Logo

X

Knjižničarski ‘pogled u retrovizor’

<p>Početak nove poslovne godine obilježen je podvlačenjem crte pod prethodnu koja je u Knjižnici bila dinamična, intenzivna i, osim svakodnevnog redovitog rada, obilježena razvojem i lijepim aktivnostima.</p>

Knjižnična je redovita djelatnost precizan i već dobro uhodani mehanizam, dospijeće oko 1000 svezaka građe na police ritmično: od želje u dokumentu voditeljice nabave, preko narudžbe i obrade do knjige na polici i katalogu Knjižnice. A onda tek započinje životna avantura svake knjige…

Struktura nabave ovisi ponajprije o potrebama korisnika te smjernicama nabavne politike utemeljenim na misiji Knjižnice, ali i o nacionalnoj nakladničkoj produkciji i trenutnom stanju na tržištu. Osim kupovine, razvoju fonda značajno doprinosi Otkup Ministarstva kulture RH kao i darovi građana, udruga, ustanova i tvrtki. Zahvaljujući tom modelu, u strukturi prinovljene građe dominira lijepa književnost domaćih i stranih autora, stručna i popularno-znanstvena literatura, stripovi, kao i knjige za djecu i slikovnice. Postavljeni cilj i zadatak za dalji razvoj fonda jest pojačana nabava neknjižne građe (multimedije za djecu, elektroničke građe, zvučnih knjiga, filmova, glazbene građe i sl.) i periodike.

Sve su to razlozi zbog kojih su police popunjene te postoji stalna potreba za novim kvadratima, policama, odjelima. A 2016.-a će godina ostati zapamćena kao prekretnica u kojoj su učinjeni pomaci na tom planu: cijela je godina obilježena opremanjem prostora novim namještajem.

Nakon građevinske adaptacije i proširenja 2015. godine, siječanj je prošao u ritmu opremanja Čitaonice. Uz postojeći namještaj koji je bio u iskoristivom stanju, iz vlastitih je sredstava dokupljeno polica i stolova u vrijednosti od 20.000,00 kuna, korisnicima su na raspolaganju 4 nova prijenosna računala, a prostor je tijekom godine korišten za raznovrsne programe. Čast prvog korištenja novouređene Čitaonice pripao je čitateljskom klubuKljučČ“ za siječanjskog susreta, a u veljači je klub proslavio svoj prvi rođendan.

U drugom su se dijelu godine bavili opremanjem Posudbenog odjela za odrasle novim policama kao i uređenjem Posebnih zbirki (Zavičajna zbirka, legat Hrvatske narodne čitaonice Matija Gubec, Rara i sl.) ukupne vrijednosti 245.000,00kuna (Ministarstvo kulture RH 200.000,00; Općina Čepin 30.000,00 i vlastita sredstva 15.000,00). Treba naglasiti da je ormar u kojem je smješten legat restauriran i dopunjen restauriranim stolićem i stolicom što čini lijepu i skladnu cjelinu povijesnog naslijeđa koje brižno čuvaju generacijama koje dolaze. Nabavljeni su profesionalni nosači oznaka na policama, što će i osoblju i korisnicima olakšati snalaženje u labirintu polica i knjiga. Čitaonica je dopunjena izložbenom vitrinom i stolicama, a Odjel za djecu i mlade dvjema policama, kao i spremišni prostor, koji preostaje kao gorući problem za rješavanje u godinama koje dolaze. Iako je Knjižnica sada opremljena lijepim i funkcionalnim namještajem, kako je fond velik, police će vrlo brzo biti pretrpane i nužno je opremanje Spremišta profesionalnim policama, kompaktusima, čime će i ovaj problem dugoročnije riješiti.

Unatoč i usprkos aktivnostima oko uređenja, nije zanemarena programska djelatnost. Knjižnica je nastavila uspješnu suradnju s Dječjim vrtićem „Zvončić“ i svim skupinama omogućila grupne posjete, besplatan upis i korištenje građe. Posebno će pamtiti Maskenbal i Cvjetnicu u Knjižnici. Također su nastavili surađivati s objema čepinskim osnovnim školama i svim nastavnicima koji su izrazili želju za posjetom i suradnjom su to i omogućili. Kreativnost djece poticali su izložbama njihovih straničnika. Knjižničarke su i izašle iz svog prostora i održale zanimljiv i kreativan sat u OŠ V. Nazor.

Kako njeguju socijalnu osjetljivost, uključili su se i u zanimljivu akciju „Zagrli za Guinness, zagrli za rijetke“ Hrvatskog saveza za rijetke bolesti. Već tradicionalno sudjeluju u akciji „Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj, tuđe srce obraduj!“ povodom Međunarodnog dana darivanja knjiga. Promovirali su knjigu Željka Garmaza „U Africi nije sve crno“ te tako sudjelovali u humanitarnoj akciji prikupljanja sredstava za izgradnju sportske dvorane u Ruandi. Instaliranjem platforme za osobe smanjene pokretljivosti Knjižnica je postala dostupna i ovoj osjetljivoj kategoriji stanovništva.

U suradnji s gospođom Anicom Puljek održana je uskrsna kreativna radionica izrade bušenih jaja te postavljena izložba Anicinih, različitim tehnikama stvaranih pisanica. U „Noći knjige“ održan je susret s književnicom za djecu Snježanom Babić Višnjić, kao i tradicionalni večernji koncert Udruge Pozitivni i sretni. U suradnji sa Šahovskim klubom Čepin provedena je još jedna „Mala školu šaha. Obilježavali su značajne datume i prigodne teme izložbama, provodili akcije besplatnog upisa, aktivnostima provodili nacionalnu kampanju „Čitaj mi“, prigodno obilježili Dane općine Čepin izložbom straničnika Jasminke Lončar, uspješno proveli još jedno „Ljeto u Knjižnici“ igraonicama i radionicama. U suradnji s udrugom Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM) proveli su uvodnu radionicu robotike. Obilježili su Mjesec hrvatske knjige, organizirali čitateljski maraton, obilježili Dan hrvatskih knjižnica, a akcijom „55 knjiga za 55 godina rada Knjižnice“ darivali korisnicima 55 knjiga te tako obilježili 55. obljetnicu postojanja. U prosincu su organizirali radionicu izrade božićnih ukrasa od otpisanih knjiga i kreacijama okitili bor u Knjižnici. Mališane su razveselili kazališnom predstavomPismo djedu Mrazu“, a godina je završena opremanjem izložbenog prostora „Knjige & Slike vodilicama i adekvatnom rasvjetom. Prostor je svečano otvoren izložbom slika članova Likovne udruge Čepin „Knjigom & Slikom“. Bio je to događaj koji je objedinio više umjetnosti: književnost, slikarstvo i glazbu uz ugodnu atmosferu igre svjetlosti reflektora i svijeća, što ćemo svi, zasigurno, još dugo pamtiti.

Uspješno doprinose i razvoju struke omogućavanjem mladim kolegama stručno osposobljavanje za rad i polaganje stručnog ispita. Tokom godine su dvije polaznice završile obuku, a angažirali su još jednu kolegicu koja će u Knjižnici provesti gotovo cijelu 2017. godinu.

Osnaženi kadrovski, nadahnuti uređenim prostorom, inspirirani su za osmišljavanje i realizaciju raznovrsnih programa za sve sumještane koje pozivaju da prate mrežnu stranicu http://www.czk-cepin.hr , stranicu na Facebooku https://www.facebook.com/Knjiznica.Cepin , kao i pisane obavijesti te svojim dolascima opravdaju potrebu razvoja kulture u zajednici kao i težnju za većim interesom za knjigom i knjižnicom što je pokazatelj stupnja civilizacijskog razvoja i napretka nekog društva. Svi resursi su nam raspoloživi, samo ih trebamo iskoristiti. Iako je budućnost neizvjesna, jasno je što i dalje čini kvalitetan rad Knjižnice: kontinuirano nastojanje sumještanima osigurati dobre knjige, znanje, priče te kvalitetno provođenje slobodnog vremena i dokolice koje uključuje čitanje, ali i kreativnost u cjelini. Nadajmo se da ćemo (p)ostati dobri prijatelji i suradnici na životnom putu. Znate gdje je Knjižnica, navratite…

Voditeljica Knjižnice Marija Čačić, mag.bibl.et mag.educ.philol.croat.

VIŠE IZ KATEGORIJE Općina Čepin

Skulptura i balet u spomen Beli Adamovichu pl. Čepinskom

Na Međunarodni dan glazbe, a u spomen na rad skladatelja Bele pl. Adamovicha Čepinskog, Općina Čepin dala je postaviti skulpturu

23. Čepinski suncokreti – poziv za izlagače

Općina Čepin i KUD I. K. Adamović Čepin organiziraju 23. Čepinske suncokrete koji će se održati 27. rujna (petak) i

Prvo dvodnevno izdanje Večeri vina i umjetnosti!

Dolaze nam večeri koje će obasjati Osijek poput zvijezda na vedrom nebu. U toplini proljetnog sutona, Turistička zajednica Osječko –

5. Ljeto tehnike u Čepinu – prijave otvorene!

Zajednica tehničke kulture Osječko-baranjske županije u suradnji s Općinom Čepin, Osnovnom školom Miroslava Krleže i Osnovnom školom Vladimira...